ul. Gdańska 43
89-600 Chojnice

Pon. - Pt. : 9.00 - 17.00
Sob. - Nd. : zamknięte

Konsultacje prywatne:

lek. Karol Lemańczyk - specjalista okulistyki

 

Okulistyka diagnostyczna obejmuje:

- pełne badanie okulistyczne (badanie w kierunku jaskry, zaćmy, ocena dna oka) + dobór korekcji okularowej,

- badanie OCT (optyczna tomografia komputerowa siatkówki) - jest to badanie, które na poziomie mikroskopowym obrazuje najdrobniejsze zmiany chorobowe w gałce ocznej. W odcinku przednim oka oceniamy morfologię soczewki oraz kąt przesączenia (istotne w diagnostyce jaskry). Odcinek tylny służy do oceny siatkówki - pozwala to na wykrywanie najwcześniejszych zmian zwyrodnieniowych w jej odrębie (najczęstsze zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem - AMD, inne zwyrodnienia plamki żółtej, obrzękowe zmiany tylnego bieguna związane np. z retinopatią cukrzycową lub zwyrodnieniem o charakterze błon nasiatkówkowych). W profilu plamkowym możliwa jest również ocena błony granicznej tylnej ciała szklistego i stopnia jej przylegania do siatkówki. W profilu jaskrowym aparat oct ocenia:

          * morfologię tarczy nerwu wzrokowego - profil HRT,

          * grubość włókien nerwowych na tarczy nerwu wzrokowego,

          * grubość włókien nerwowych wokół tarczy - profil GDX,

          * grubość rogówki (optyczna pachymetria) - celem skorygowania wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego,

- USG gałki ocznej - niezbędne badanie przy podejrzeniu zmian rozrostowych w gałce ocznej. Poza tym badanie służy ocenie ciała szklistego przy wystąpieniu takich objawów, jak: mroczki przed okiem, błyski w oku. Oceniamy również siatkówkę diagnozując jej odwarstwienie, szczególnie przy obniżeniu przezierności ośrodków optycznych,

 

Badanie profilaktyczne w ramach medycyny pracy z zakresu okulistyki (zaświadczenia lekarskie) obejmuje m.in. badanie widzenia barwnego i przestrzennego.